- Részletek
- Kategória: Publicisztika
- Publikálva: 2023. január 23.
Modellek a 2019-es Mercedes Benz Fashion Week-en, Berlinben. Fotó: NurPhoto via AFP/Emmanuele Contini
Nincs vibrálás, nincs egyediség. Kíméletlen az egész.
Világunk - a benne lévő tárgyak - kezdnek szürkülni:: szürke tónusú, színtelen, lapos, mindegy, szín világunk és iízlésünket egyre inkább a reklámok durva erős színei határozzák meg. Forma világunkat is a reklámok alakítják. A divatot is vagy a rikító színek, fekete, piros, fekete narancssárga, sárga sötétkék vagy a fekete és szürke uralja. A formáknál az átlagosságra nevelés a cél. Mi lett „a furcsa, az új normális”.
Hová tűntek a színek?
A legújabb mesterséges intelligencia-kutatások szerint a színek eltűnnek. A tanulmányban szereplő algoritmus nyomon követte a színváltozásokat az idő múlásával, és több ezer elemet dokumentált az 1800-as évektől napjainkig. Két évszázaddal ezelőtt különböző színek keveredtek, a fekete/fehér/szürke tónusok az összes tárgy körülbelül 15%-át tették ki.
Ma mindez kiszürkült: Világunkat (összesen körülbelül 60%-ban) a fekete, fehér vagy szürke tárgyak és anyagok uralják. Egy fukszia sem látható.
Vegyük például az autókat. Az újonnan gyártott autók hetven százaléka fekete, fehér vagy szürke. A belső dekoráció is egyhangu lett? A legnépszerűbb szőnyegszín a szürke. A legnépszerűbb festékeknek olyan neveik vannak, mint 'köd', 'köd' és 'vászon'.
Egy adatvezérelt lett a világunk (igen, nem vezérel mindent) ebben a miliőben minden szabványossá válik, mert az a gépekre bízott világunk algoritmusai azt mondják, hogy az emberek általában ezt szeretik. Egyéni preferenciáink „visszafejlődnek sekélyesednek”. Ez még a szépség érzékelésünk mércéjére is igaz.
Megállapították, hog mit részesítjük előnyben, jobban lenyűgöz minket az átlagosság. A kutatók mesterséges arcokat hoztak létre számítógépen úgy, hogy több ember arcáról készült fényképeket kombinálva egy összetett, „átlagos” képet alkottak. A preferenciapróbák során ezeket a rendkívül átlagos arcokat folyamatosan a legvonzóbbnak minősítették. Sőt, minél több arcot használtak fel egy összetett arc létrehozásához, annál vonzóbbnak ítélték az összetett arcot.
Az „átlagossággal” kapcsolatos adatok szerint, amikor az emberek vonzerejének személyes preferenciáiból egy nagy csoportot állíttak össze, egy 32 képből álló kompozitot ítélünk a legvonzóbbnak.
Ennyit a szépségről a szemlélő szemében.
Tóth László
Forrás: www.inc.com/; theguardian.com/; gobraithwaite.com/